Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Mielec: kolejne spotkanie w klubie zdrowia. Woda na cenzurowanym

31 marca w mieleckim klubie zdrowia prowadzonym przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) była mowa o wodzie. Bogdan Montana, prezes Stowarzyszenia Czysta Woda opowiadał słuchaczom o tym, co zrobić, by ten drogocenny płyn, z którego korzystamy na co dzień, był zawsze najwyższej jakości.

– Człowiek w około 70% składa się z wody. Nawet nasze kości jej potrzebują! – mówi Barbara Rydzowska, wolontariuszka klubu zdrowia. – Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na to, co pijemy.

Prelegent rozpoczął od pokazania, jak wygląda proces oczyszczania wody, która płynie w naszych kranach. Następnie opowiedział o wodach mineralnych, by zakończyć informacjami na temat tego, dlaczego woda jest tak ważna.

„Od zarania dziejów woda była cennym płynem służącym do oczyszczania. Dzisiaj sama musi być oczyszczona, aby zapewnić nam przeżycie”, powiedział światowej sławy ekolog Ivan Illich. Trudno zaprzeczyć jego słowom. Na sobotnim wykładzie można było dowiedzieć się, że obecnie woda, którą pobieramy ze środowiska dla celów spożywczych, zawiera około 2 500 tysiąca szkodliwych związków chemicznych. Oczyszczalnie eliminują tylko część tych zanieczyszczeń. Chlor, który stosują, zabija bakterie i wirusy, nie usuwa jednak metali ciężkich. W dodatku sam jest szkodliwy dla zdrowia. Co zatem na to poradzić?

Zdaniem Bogdana Montany receptą jest odwrócona osmoza, czyli system wykorzystujący rozwiązania obecne w przyrodzie. Dzięki swym wyjątkowo małym porom membrany osmotyczne odrzucają z wody bakterie, wirusy oraz trujące związki chemiczne: pestycydy, azotany, detergenty, ołów, rtęć, aluminium itd., a jednocześnie przepuszczają pierwiastki mineralne. W ten sposób woda może być oczyszczona z niemal wszystkich szkodliwych składników, w tym z metali ciężkich.

Czym się kierować przy wyborze wody, którą spożywamy? Jeżeli wybieramy wodę z kranu, powinniśmy ją przegotować. W ten sposób usuniemy przynajmniej bakterie i wirusy. Bogdan Motana podkreślał też, że warto być ostrożnym przy wyborze wód mineralnych. Ilość ich producentów w Polsce wzrosła z 28 w 1990 roku do aż 600 obecnie. To, co możemy kupić w sklepie, nie zawsze jest jednak najwyższej jakości. Wskutek zanieczyszczenia środowiska szkodliwe substancje, w tym metale ciężkie, znajdują się również w wodach mineralnych. Dlatego filtrowanie jest najlepszym rozwiązaniem.

Oprócz wykładu na spotkaniu klubu zdrowia jak zwykle odbyła się degustacja potraw wegetariańskich. Wolontariusze wykonali też chętnym osobom badania ciśnienia i cukru we krwi. Kolejne spotkanie w Klubie Zdrowia w Mielcu już za miesiąc, jak zwykle w Samorządowym Centrum Kultury.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

(aw)

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij