Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Stres niestraszny Mielczanom

Między innymi o tym, jak bardzo denerwująca może być wizyta teściowej, mówił dr. n. med. Jacek Matter podczas spotkania, które odbyło się 28 stycznia w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu. Wykład pt. Stres – zmora XXI wieku zorganizowany został w ramach klubu zdrowia prowadzonego przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh).  

Spotkanie zgromadziło blisko 60 uczestników. Prelegent mówił o stresorach, czyli czynnikach wywołujących stres. Do najistotniejszych należy m.in. śmierć współmałżonka. Jednocześnie na licznych przykładach pokazywał, że poziom stresu bardzo często zależy nie od rodzaju czynnika, który go wywołuje, ale od naszej reakcji na niego. 

„Zwykła wizyta teściowej dla kochanego synusia może być czymś, z czego się cieszy. Dla jego żony natomiast może być bardzo stresującym wydarzeniem” – w taki żartobliwy sposób prelegent starał się wyjaśnić, w jaki sposób nasze podejście do danej sytuacji może wpływać na poziom stresu, jaki odczuwamy. Mówił też o sposobach radzenia sobie ze stresem. Jednym z nich jest zauważanie małych rzeczy, które często uważamy za oczywiste, jednak w rzeczywistości wcale takimi nie są. „Kiedy budzimy się rano, warto podziękować Panu Bogu za kolejny dzień życia” – powiedział.        

– Cieszę się, że coraz więcej osób interesuje się zdrowiem – mówi Bogusław Rydzowski, kierownik klubu. – Uczestnikom rozdaliśmy przepisy na potrawy wegetariańskie oraz bezpłatne zeszyty z kursem na temat stresu, dzięki któremu będą mogli dodatkowo poszerzyć swoją wiedzę na temat omawiany na wykładzie. Dużym zainteresowaniem cieszyło się też czasopismo „Znaki Czasu”, w którym można znaleźć rubrykę o zdrowiu i przepisy kulinarne.

Po wykładzie na uczestników czekała degustacja pasztetu z soczewicy i ciasta z kaszy manny.

Zajęcia Klubu Zdrowia w Mielcu cieszą się coraz większą popularnością. Prowadzone są one społecznie, organizatorzy nie pobierają za nie żadnych opłat. Wolontariusze starają się też, aby obok możliwości wysłuchania ciekawych wykładów na spotkaniach można było wykonać wiele prostych badań profilaktycznych.

– Na każdych zajęciach mierzymy ciśnienie i poziom cukru we krwi. Chcielibyśmy też zakupić spirometr i wykonywać badania płuc. Staramy się o dotację z urzędu miasta, w czym wspierają nas uczestnicy spotkań. Dla niech te zajęcia są ważne i potrzebne – podkreśla Bogusław Rydzowski.            

Następne zajęcia Klubu Zdrowia w Mielcu już 25 lutego, o godz. 15. Temat: Osteoporoza – w trosce o twoje kości. Prelegentem będzie lek. med. Grażyna Kuczek (Samorządowe Centrum Kultury, al. Niepodległości 7, sala nr 1). Wstęp jest bezpłatny.

Czytaj więcej o projekcie kluby zdrowia.

(aw)

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij